Odpoledne s knížkou

Dne 28. března 2017 bylo nejen pro naše žáky, ale i pro mladší děti či děti z jiných škol připraveno projektové Odpoledne s knížkou. Akce představovala jakési vyvrcholení března, měsíce knih, na naší škole.

Hlavní osou celého odpoledne byly soutěže, jež si pro mladší děti připravili žáci devátých ročníků. Veškeré úkoly se samozřejmě točily pouze kolem knih. Soutěžící si za pomoci vylosovaných lístečků tvořili vlastní pohádku, snažili se v daném časovém limitu zapamatovat co nejvíce hlavních hrdinů různých dětských knih, ti starší měli za úkol naučit se co nejvíce citátů z různých literárních děl, přiřazovali k sobě spolu související postavy a jiné pojmy z knih, hádali hlavní postavy podle jejich charakteristiky... Na šesti stanovištích se tak snažili získat razítka, která symbolizovala splnění úkolu.

Deváťáci si ovšem nepřipravili pouze soutěže, ale také předčítali mladším dětem. Děti si tak mohly poslechnout jednu kapitolu ze slavné knihy Děti z Bullerbynu od známé autorky Astrid Lindgrenové. Následně si děti s žákyní devátého ročníku povídaly o tom, co slyšely, dostali jsme se také k jejich zážitkům se sourozenci a k tomu, čím by se naši malí posluchači chtěli stát. Děti by si povídaly opravdu dlouho, bohužel nastal čas jít opět soutěžit.

Odpoledne s knihou doprovázela také burza knih. Návštěvníci si mohli donést knihy, které již přečetli, a vyměnit je za jiné, pro ně zatím ještě neokoukané. Tipy ke čtení získávali zúčastnění také u stánku, který byl celý v režii šesťáků. Ti si pro příchozí připravili projekty a interaktivní lapbooky, ve kterých popisovali své oblíbené knihy. Pracovali na nich celý měsíc a nutno podotknout, že se jim opravdu povedly; popisy děje a charakteristiky hlavních hrdinů doplňovaly pestrobarevné obrázky a různá zdobení.

Spíše pro dospělé návštěvníky byla také nesoutěžní knižní šifra. Žáci naší školy ve výtvarné výchově vyjádřili názvy děl obrázky. Úkolem příchozích bylo tipnout si, o které slavné literární dílo se jedná. A tak jsme si mohli připomenout slavné knihy jako například Kytici, Cestu kolem světa za osmdesát dní, Honzíkovu cestu, Malého prince, ale i ty méně známé, jakými jsou například Zlodějka knih či Zlatý kompas.

Prostory celé akce zdobily výkresy inspirované knihami. Šesťáci výtvarně zpracovávali klasické pohádky, ze kterých jsme následně vytvořili krásný pohádkový strom. Sedmý ročník se seznámil se Starými řeckými bájemi a pověstmi, deváté ročníky si zase poslechly začátek knihy George Orwella 1984 a následně výtvarně ztvárnili ilustraci k úryvku, případně pocity, které v nich četba vyvolala.

Celá akce se velice povedla a doufáme, že se u nás stane tradiční. Již nyní se těšíme na příští, druhý ročník Odpoledne s nížkou.

Akci připravily: P. Dvořáková, M. Jílková

Fotografie na: