TŘÍKRÁLOVÝ DEN aneb DALŠÍ BAREVNÝ DEN V MŠ - LEDEN 2019

Ve čtvrtek 10. ledna měly naše děti za úkol přijít do školky v bílé barvě (v barvě tří mudrců). Celý týden se děti seznamovaly s tradicí tří králů, a proto byl čtvrtek vyvrcholením celého týdne. Téma tří králů jsme v rámci našeho ŠVP, které je zaměřené především na české zvyky a tradice zařadili i v letošním roce. Téma umožňuje dětem rozšířit si obzor o lidové tradici Tří králů a zvyky, které se v tento den dějí. Seznamuje je s lidskou etikou a společenstvím.Lidově zvaný svátek Tří králů se slaví na památku křtu Ježíše Krista (v daleké Izraeli v řece Jordán). Šestý leden je dnem, kdy si tento svátek připomínáme a světí se voda, kadidlo a křída. Společně s dětmi jsme si vyrobili hned ráno každý svou tříkrálovou korunku. Děti si ji mohly libovolně ozdobit. Poté jsme si ráno na koberci připomněli svátek Tří králů a zahráli si pohybovou hru CESTA DO BETLÉMA. Děti měly za úkol předvádět podle měnícího se zvuku klavíru, zda do betléma utíkají, vesele poskakují, či se pomalu courají. Poté nás čekala další pohybová hra, která byla zaměřena na potkávání zvířátek. Tři mudrci potkali po cestě jistě mnoho zvířátek, které jsme si společně předvedli. Nakonec jsme do Betléma dorazili a potkali ježíška. Rozcvička se nesla ve znamení narození miminka ježíška. Společně jsme si u klavíru zazpívali ísničku TŘI KRÁLOVÉ, shlédli jsme pohádku CHALOUPKA NA VRŠKU - JAK TO BYLO NA TŘI KRÁLE. Společně jsme ve skupinkách vykreslili obrázky korun, andílka a betlémské hvězdy. Paní učitelka Janička nám přečetla příběh o Třech králích a nakonec jsme společně shlédli videoklip od Ondřeje Rumla - Králové. Den byl opravdu krásný a náročný, ale už teď se těšíme na další takový speciální den, který si pro nás paní učitelky jistě brzy připraví.