Hudební svátek k výročí otevření bynovské školy

Ve středu 5. října ožil děčínský zámek neobyčejným hudebním svátkem. V rámci oslav 30. výročí otevření ZŠ a MŠ v Děčíně – Bynově se za aktivní spolupráce několika subjektů představila hudební tělesa, ve kterých působí děti a mládež. Poctou organizátorům i přítomné veřejnosti byla přítomnost australských hostů, kteří přijali pozvání bynovské školy a předvedli své muzikantské dovednosti.
Naplněný Knihovní sál děčínského zámku za přítomnosti vzácných hostů (1. náměstkyně primátorky města Mgr. Hana Cermonová, prorektor Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí n. L. doc. PhDr. Zdeněk Radvanovský, CSc. s chotí, poslanec Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky Mgr. Bc. Radim F. Holeček a ředitel ZŠ a MŠ v Bynově – Děčíně PaedDr. Ing. Michal Slavík, PhD.) ocenil nejen vystoupení Australanů, ale i vystupujících sborových těles z Děčína a Chlumce u Ústí nad Labem.
Chlumecký pěvecký sbor (sbormistr Mgr. Josef Říha, pedagog bynovské ZŠ) vystoupil jako první se svým tradičním, vyspělým  a pestrým repertoárem. Tento sbor s úspěchem vystupoval již v mnoha evropských zemích i za oceánem a poprvé se tak představil děčínské veřejnosti. Není bez zajímavosti, že právě toto těleso již mnoho let zprostředkovává návštěvy zahraničních hudebních těles (zejména z USA a Austrálie) v Ústeckém kraji. Příslib sbormistra ohledně další spolupráce s děčínskými subjekty dávají tak městu Děčín mimořádnou příležitost přivítat a vyslechnout nejen v reprezentativních zámeckých prostorách kvalitní zahraniční pěvecké sbory.
Výborní pedagogové – sbormistři - pěveckých sborů Gymnázia Děčín a ZUŠ Děčín Pomněnky spojili své dovednosti a Děčín může být právem hrdý na interpretační úroveň nově vzniklého výběrového tělesa pod názvem Chorus Albis. Ten svým vystoupením potvrdil vynikající úspěchy ze zářijové účasti na mezinárodním festivalu pěveckých sborů v katalánském Lloret de Mar (International Pau Casals Choir Competition & Festival “Canco Mediterrania”), kde získal 3 stříbrná a jedno zlaté pásmo. Pod vedením sbormistrů Mgr. Lenky Holubcové, Mgr. Markéty Bednářové a Mgr. Ivy Hančové mladí interpreté zazpívali bezchybně, s chutí a patřičným elánem. Předvedený náročný repertoár s citlivým a výborným klavírním doprovodem (Mgr. Iva Šulcová a prof. PaedDr. Jiří Holubec, Ph.D.) doprovodili přítomní posluchači dlouhotrvajícím potleskem.
Výběr 88 žáků a studentů ze západní části australského Nového Jižního Walesu vystupoval v druhé polovině koncertu. Interpreti a instrumentalisté byli na evropské turné vybráni na základě výběrových řízení, kdy byli na dalekou cestu vybráni ti, kteří dosahovali patřičné úrovně. Mládež byla vybrána ze státních škol a výrazně napomohl k uskutečnění koncertů umělecký grant státu Nový Jižní Wales. Evropské turné Australanů bylo spojeno nejen s vystupováním, ale i studijními workshopy ve Vídni, Salcburku, Budapešti a Praze. Obě australská tělesa – jak sbor, tak zejména orchestr – byla odměněna velkým potleskem, posluchači z řad rodičů, přítomných pěveckých sborů i veřejnosti ocenili zejména zaujetí, s kterým mladí Australané vystupovali.

Hudební svátek věnovaný výročí otevření ZŠ a MŠ v Bynově – Děčíně se opravdu povedl.  Poděkování patří nejen vystupujícím, ale i těm, kteří se na uskutečnění mimořádného koncertu podíleli: Statutárnímu městu Děčín, Zámku Děčín, ZŠ a MŠ v Bynově – Děčíně , vedení Chlumeckého pěveckého sboru a v neposlední řadě Ústeckému kraji, který ze svého fondu celý projekt finančně podpořil.

Josef Říha

Vánoční trhy

Tradiční prodejní vánoční trhy se konají ve středu 11. prosince a ve čtvrtek 12. prosince od 11:00 do 16:30 ve vestibulu školy. Vánoční výrobky budou nabízet a prodávat žáci devátých tříd. Všechny srdečně zveme!

Advent v Děčíně

Ohlédnutí za dobou minulou (vážně i nevážně)

Ve čtvrtek 14. listopadu proběhla ve škole akce ke 30. výročí sametové revoluce.