Login

Argubitka je, když žáci debatují

Argubitka je, když žáci debatují

Třída 9. B se 13. ledna zúčastnila pilotního projektu České debatní společnosti, která se v příštím školním roce chystá spustit zbrusu novou debatní soutěž „Argubitka“. Její smysl spočívá v učení se argumentaci, kritickému vnímání informací a veřejnému vystupování.

Během dopoledne lektoři České debatní společnosti (ČDS) naučili děti základy argumentace i pravidla Argubitky. Tu ČDS přivezla z Indie, kde pod originálním názvem Verbattle (verbal battle) sbírá úspěchy již více než deset let. Název velmi přesně vystihuje děj. Jde o argumentační bitvu. Jak to ve skutečnosti vypadá? Nebojte, žádné zbraně! Nástrojem jsou argumenty. Na scéně jsou tři dvoučlenné týmy, které měly před tím krátký čas připravit se na zadaná kontroverzní tvrzení. Do Děčína lektoři přivezli témata: Soutěže krásy jsou škodlivé, Homer Simpson je vzorem ideálního muže a Doping ve sportu by měl být povolen.

Před začátkem si týmy vylosují, zda téma budou obhajovat, či vyvracet. Jediné, co je v jejich „boji“ – řečnění omezuje, je čas. A ten byl i v případě deváťáků z Pěšiny tím nejsilnějším soupeřem. Kdo někdy zkoušel veřejně hovořit, tím spíše argumentovat, dozajista také přišel na to, že jedna minuta není příliš prostoru. V tom však spočívá jedna z největších výhod Argubitky.

Tento debatní formát oproti jiným vyniká svižností a zábavností pro publikum i účastníky samotné. Má spád a náboj a organizátoři si jej pochvalují také proto, že oproti jiným debatním soutěžím lze Argubitku uspořádat s výrazně nižšími náklady. Přínosy výuky argumentace a komunikačních dovedností obecně pak vnímají i učitelé a vedení škol, kteří si stále častěji lektory České debatní společnosti do výuky sami zvou. I přes několikaletou zkušenost s podobnými aktivitami však lektory velmi překvapilo a zároveň potěšilo, jak moc talentovaní žáci se v 9. B ZŠ Na Pěšině sešli.

Česká debatní společnost je nezisková organizace, která se věnuje především vzdělávání mládeže ve schopnostech vyjadřování, argumentace a kritického myšlení. Vede k aktivnímu občanství a zájmu o společenské dění, tedy k dovednostem a hodnotám, v nichž by školství v ČR rádo vzdělávalo, ale praxe za tímto přáním někdy zaostává. Debata je formalizovaná (tj. svázaná pravidly) forma diskuze týmů nad kontroverzním tvrzením. V ČR i ve světě existuje několik různých debatních formátů.

Klára Ligurská

Zpět na hlavní výpis

AKTUALITY

Vchod do školní družiny

Jako vchod do ŠD se bude nadále využívat zadní vchod od hřiště. Tento prostor je momentálně staveništěm, procházejte zde prosím se zvýšenou opatrností. Děkujeme.

Sportovní dny

obrázek
I letošní rok si děti 1. i 2. stupně ve dvou červnových dnech zasportovaly v atletických disciplínách a míčových hrách na našem novém školním hřišti.

Akce Dne dětí

obrázek
Na konci května proběhlo několik akcí v rámci Dne dětí - 22. 5. si v rámci vlastního projektu pro žáky 1. stupně připravili zábavné dopoledne studentky a studenti z Evropské obchodní akademie, 30. 5. se děti z MŠ prošly pohádkovým lesem připraveným 8. B a 31. 5. si žáci 2. stupně užili plno netradičních her a soutěží. Páťáci a sedmáci navíc oslavili „Dětský den na lodi pro školy v Děčíně“ s exkurzí na remorkéru a projížďkou s výkladem lodí Bohemia po Labi.

Fotografie tříd 2017/2018

obrázek

Aktuální jídelníček

obrázek

Objednávky jídel na internetu zde

Domů Zš a Mš Na Pěšině
.28. 9. - 2. 10. 2015

Pondělí Státní svátek - Nevaří se

Úterý Zelňačka
Rybí prsty - děti, smaž.rybí filé - dospělí, brambory, yofresh, obloha
Zelený čaj

Středa Kroupová polévka
I Milánské špagety, strouhaný sýr, džus
II Kynutý koláč se švestkami a mákem, kakao

Čtvrtek Vločková polévka
Kuřecí maso po čínsku, rýže
Džus, ovoce

Pátek Gulášová polévka
I Hrachová kaše, párek, okurka
II Zeleninové lečo, chleba
Ovocný čaj

Created by © 2015 ALS Euro s.r.o. tvorba www stránek webdesign